Budowa i modele fajek

BUDOWA FAJKI
 

Widoczne element fajki:

  • Główka
  • Szyjka
  • Krawędź
  • Pierścień
  • Ustnik
  • Czop
  • Zgryz
  • Końcówka
     

Niewidoczne elementy fajki:

  • Komin
  • Kanał dymowy
  • Gniazdo czopa
  • Komora filtra
     

Dodatkowe części fajki:
klapka zamykająca główkę – występuje w wielu wzorach fajek, zazwyczaj wykonywana z metalu. Ułatwia palenie fajki przy silnym wietrze lub deszczu.
skuwka – obrączka z metalu, często szlachetnego, wzmacniająca i ozdabiająca zakończenie cybucha. 

 

Główka (ang. bowl) – posiada wydrążony otwór, zwany kominem, w którym pali się tytoń. Kolejny otwór, biegnący przez szyjkę, odprowadza dym do ust. W zależności od rodzaju i jakości surowca oraz inwencji autora, główki mogą przyjmować różne kształty (link modele fajek), są zatem głównym wyznacznikiem ich typów. Wielkość, wysokość i szerokość główki mają wpływ na wybór tytoniu i walory smakowe mieszanek.
 

Komin (ang. tobacco chamber) – jego mianem określa się otwór w główne, w którym pali się tytoń.
 

Dno komina (ang. heel) – Jest to powierzchnia w głębi komina, ma wpływ na położenie otworu wylotu dymu. Wylot najczęściej jest umieszczany nieco powyżej dna komina. Gdyby znajdował się niżej, kondensat spalającego się tytoniu zatkałby otwór. Gdyby znajdował się zbyt wysoko, powodowałby niedopalanie się tytoniu (tzw. „mokre dno”).
 

Podstawa (ang. stummel) – jest to dolna, zewnętrzna cześć główki fajki.
 

Szyjka (ang. shank) – wyprowadza z główki kanał dymowy, najczęściej stanowi z nią jedną część. W przekroju może być okrągła, owalna lub czworoboczna.
 

Kanał dymowy (ang. air passage) – jest to podłużny otwór, biegnący poprzez szyjkę do ustnika, doprowadzający dym do ust. W miejscu połączenia szyjki i ustnika, najczęściej rozszerza się, tworząc przestrzeń dla filtra.
 

Komora filtra (ang. filter chamber) – Występuję wyłącznie w fajkach przeznaczonych do palenia z filtrami o przekroju większym od kanału dymowego. Zgłębienie komory w ustniku jest jednym z wyznaczników jakości fajki – filtr powinien wystawać z ustnika minimalnie, by łatwo było go wyjmować.
 

Ustnik (ang. stem) – część fajki trzymana w ustach. Często wykonywany są z materiałów gładkich i odpornych na wilgość (np. akryl, parakauczuk, ebonit, kość, róg, drewno, metal, szkło). Zazwyczaj zakończone, by zapewnić komfort trzymania w ustach i w zębach. W fajkach wrzoścowych zwykle są spłaczone (rybi ogon). Niektóre fajki mają otwór kierujący dym ku podniebieniu, aby uniknąć szczypania w język.

 

 STANDARDOWE MODELE FAJEK
 

1. Bilard - Prosta, walcowata główka kończy się z prostą, okrągłą w przekroju szyjką. Występuje również w postaci wygiętej zwanej po prostu Bent lub Bent Billard.
 


2. Dublin - Smuklejsza od Billarda, ma nieco dłuższy ustnik i zwężające się ku dołowi zewnętrzne ścianki główki. Występuje również w formie wygiętej (bent).
 


3. Pot - Krępa przysadzista budowa, główka bardziej pękata niż w Billardzie.
 


4. Stand-up Poker - Od Billarda odróżnia ją to, że spód główki jest prosto wcięty - można ją spokojnie postawić na stole gdy potrzebujemy użyć obu rąk (oryginalnie do tasowania kart pokera).
 


5. Church-warden - Oryginalnie tą nazwą określało się fajkę o smukłej główce, ze ściankami zwężającymi się ku dołowi, połączone z długim cybuchem. Między osią główki a osią cybucha był kąt rozwarty, sam cybuch bywa często wygięty. Obecnie churchwardeny mają również główki innych kształtów, raczej średniej wielkości lub małe, a ich cechą szczególną pozostał długi cybuch. Pali się w nich chłodno i przyjemnie.
Churchwarden - ang. strażnik kościelny - nazwa kształtu fajki prawdopodobnie została zainspirowana podobieństwem pierwszych (jeszcze glinianych) fajek tego typu do kija z kapturkiem jakim w kościołach gasi się świece.
 


6. Lovat - Główka jak w Billardzie ale szyjka jest tu dłuższa i łączy się z bardzo krótkim ustnikiem siodełkowatym (seddle stem).
 


7. Liverpool - Ma w sobie coś z Billarda - wyważony fason. Owalna główka związana jest z szyjką wydłużoną podobnie jak w Lovacie. Ustnik krótki ale typowy.
 


8. Apple - Główka ma postać prawie kulistą. Zwięzłe kształty fajki.
 


9. Prince - Główka kulista. Stosunkowo krótka szyjka i smukły, lekko wygięty ustnik.
 


10. Buldog - Główka w przekroju poprzecznym przypomina romb ze ściętą górę i lekko zaokrąglonym dołem. Łączy się z szyjką o przekroju kwadratowym. Bliskim krewniakiem Bulldoga jest Rhodesian w którym szyjka jest owalna lub okrągła w przekroju. Występuje również w postaci wygiętej - Bent Bulldog, Bent Rhodesian. 
 


11. Army - Główka jest kopią Billarda, inny jest tylko sposób osadzenia ustnika w szyjce. Czop ustnika ma postać stożka który wciska się w szyjkę zabezpieczoną przed pęknięciem obrączką (skuwką) często srebrną, zwaną z francuska virole. Występuje również w postaci wygiętej - Bent Army.
 


12. Bent

 

                 BENT                                                        BENT ARMY                                          

BENT RHODESIAN                                       BENT ALBERT

   
13. Węgierska/Oom Paul - W tej fajce ustnik wygięty jest pod kątem 90 stopni i łączy się tak samo wygiętą szyjką przez co fajka jest bardzo zwarta i krótka - praktycznie główka "wisi" na ustniku.
 

14. Freehand – Wszelkie inne, nietypowe rodzaje fajek, formy zależne od inwencji artysty-rzemieślnika.
 

Zapraszamy do obejrzenia całej oferty naszego sklepu elenpipe-sw.com– duży wybór niskie ceny.  Zapalniczkipapierośnicehumidoryfajki drewnianeszachy
kolekcja z kryształami Swarovskiego: 
lusterkapilnikizpalniczkicygarniaczki.


Kontakt:

Elenpipe Sp. z o.o.

ul.Chodkiewicza 35A, 37-700 Przemyśl (Polska) 

Tel.: +48 16 675 02 07 

E-Mail: elenpipe.pl@gmail.com 

Skype: elenpipe.pl lub elenpipe.salepl 

Sklep on-line (hurt i detal): elenpipe-sw.com

Facebook